Районният прокурор на София стана апелативен

<br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: news in <b>/home/framework/public_html/app/views/pravencatalog.com/n/index.php</b> on line <b>41</b><br />

Столичният районен прокурор Радослав Димов е новият апелативен прокурор на София. Това реши Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) в първото си редовно заседание след "лятната ваканция". То бе председателствано от Евгени Диков, тъй като главният прокурор Сотир Цацаров бе на изслушване в Народното събрание във връзка с разразилия се шпионски скандал около ръководителя на движение "Русофили" Николай Малинов.

Това е втората поредна процедура по избор на ръководител на Апелативната прокуратура в София. Първият път кандидат за поста бе единствено досегашният апелативен прокурор Алебна Вутова. Тя обаче не получи подкрепата на кадровиците, но въпреки това се яви и в настоящия конкурс.

С иновация, проактивен подход и креативност, както бе описан от самите кадровици, Радослав Димов успя да спечели доверието на мнозинството в Колегията.

"Притежавам добри социални умения и професионални качества. Познавам всички прокурори и служители, които работят в СРП, прокурорите от Софийска градска прокуратура, от Апелативна прокуратура — гр.София, както и колеги от цялата страна.Същото мога да кажа и за всички разследващи органи на територията на страната. Заложил съм на взаимно доверие и колегиалност", посочи в началото на изложението си Димов.

Той заяви, че увереността му да кандидатства за ръководител на прокуратура от по-високо ниво от тази, в която към момента работи, се обосновава от професионалния му опит, от доверието на колегите му, както и от резултатите, които е постигнал начело на Софийска районна прокуратура от 2017 година досега. Като проблеми в Апелативния район кандидатът отчете липса на борба срещу корупционни престъпления от страна на останалите прокуратури освен специализираната, на която се разчита преимуществено, както и недостатъчно добрата комуникация на ръководството на Апелативната прокуратура с медиите.

Димов посочи още, че, ако му бъде гласувано доверие да поеме поста на апелативен прокурор на София, ще се постарае да затвърди принципа на екипност между прокурорите, както и с органите на МВР и службите. "В повечето от срещите ще се стремя да участвам и лично. Ще сформирам съвет на окръжните прокурори и софийски градски прокурор като съвещателен орган към административния ръководител на АП - гр. София, който съвет да провежда работни срещи на всеки три месеца по конкретни теми и текущи проблеми, при необходимост и с участието на административните ръководители на районните прокуратури. Ще осигуря достъпност до апелативния прокурор", ангажира се кандидатът и даде още една идея – да се определи ресорен прокурор към всяка окръжна прокуратура, който да съблюдава за проблемите, пропуските, слабостите и да оказва методическа помощ при преодоляването им.

Районният прокурор  коментира и наболелия проблем с вещите лица и липсата на съдебни медици в района и заяви, че предвижда да потърси помощ от съседни апелативни райони и ще се срещне с ръководителите на лечебните заведения, за да намери съвместно решение. "Няма да забравя, че съм пръв сред равни и че съм на този пост, за да улеснявам функциите на колегите си. Ще продължавам да се явявам в съдебни заседания, стремейки се да организирам действията и ангажиментите си като административен ръководител така, че да не натоварвам колегите си", заяви още Димов.

На въпрос на Гергана Мутафова относно това как би упражнил контролно-ревизионната дейност, той отговори, че основната цел, с която би я употребил, е уеднаквяване на прокурорската дейност. "При извършване на ревизия или проверка в прокуратурите по идентични теми, бих видял къде са пропуските и бих предприел действия за уеднаквяване на подхода за решаване на възникналите проблеми", заяви кандидатът за апелативен прокурор на София.

"Има проблеми с това, че действията на някои прокурори не се оценяват достатъчно. Говоря за постановлението за прекратяване. Доста често това е по-трудно от изготвянето на обвинителен акт. Има и актове на прокурора, като постановленията за спиране, европейската заповед за разследване, както и всички актове по закона за здравето, които изобщо нямат оценка. Това са ежедневни дейности. Тези актове следва да бъдат включени като критерий за работа на прокуратурата", посочи още прокурор Димов.

В представянето си Албена Вутова на практика преповтори акцентите и концепцията си от предходното си явяване, но този път посочи, че ще заложи и на мониторинг на дейността на териотриалните отделения, разкрити след окрупняването на районните прокуратури в Белоградчик, Кула, Брезник и Трън, както и оказването на съдействие на окръжните прокуратури в процеса на продължаващата реформа на съдебната карта.

Тя се спря на мотивите си за пореден път да участва в битка за апелативен прокурор на София, като на първо място посочи безрезервната подкрепа, уважението и доверието на прокурорите в Апелативна прокуратура – София, на втори план тя постави постигнатите резултати през изминалата 2018 година. На трето място – високата оценка на дейността й като административен ръководител от Инспектората към ВСС, вследствие на плановата проверка в периода 2014г.-2015г. Според изложението й пред Прокурорската колегия на ВСС, качеството на работата на прокурорската дейност в Софийския апелативен район се е повишило значително през 2018 година, като атестат за това тя посочи намаляването на броя на оправдателните присъди и върнатите обвинителни актове.

Вутова се ангажира и с продължаване на стриктния контрол на актовете на прокурорите, както и на анализ на причините за забавянето на разследванията, връщането на обвинителните актове и постановяването от страна на съда на оправдателни присъди.

Гергана Мутафова обърна специално внимание на посочените от Вутова постижения и попита: "Какви активни действия има Апелативна прокуратура-София във Ваше лице и на екипа Ви, за да се достигне до тези подобрения?" "За да се достигне на подробряване на работата в Софийския апелативен район, смятам, че в тези години бяха положени максимални усилия от ръководството – анализираха се причините и се изготвяха периодични доклади за върнатите дела и постановяването на оправдателни присъди. Тези доклади бяха бсъждани съвместно с ръководителите и на другите прокуратури. И най-вече обобщеният доклад беше изпращан на всички окръжни прокуратури, където административните ръководители са набелязали действия за преодоляване на слабостите. Провеждани са тематични проверки и обучения", отчете Вутова.

Йордан Стоев поиска да чуе какво е и нейното мнение относно изключително тежкия проблем с липсата на вещи лица, особено в апелативния район на столицата. "Проблемът с вещите лица е повсеместен и съществува и в другите апелативни райони. Прокуратурата не е тази, която ще разреши кардинално проблема. Правена е тематична проверка на ИВСС през 2015г.-2016г., която установи, че над 2000 производства са забавени именно заради забавяне от вещите лице. Най-сериозен е проблемът със съдебните медици в нашия апелативен район. Съдебните медици в цялата страна са 47 – това е крайно недостатъчно", отговори Вутова.

"Когато един кандидат е по-добър, той следва да бъде избран независимо от мястото, което заема в йерархията", заяви в дискусията относно двете кандидатури Йордан Стоев по адрес на настоящия районен прокурор на София Радослав Димов. Гергана Мутафова също изрази подкрепа за него. Даниела Машева пък посочи, че ще подкрепи Албена Вутова заради успешния й предходен мандат и професионалните й качества.

Огняна Дамянов от своя страна заяви, че няма да подкрепи нито един от двамата явили се. "Не подкрепих г-жа Вутова миналия път, няма да го направя и сега. За мен е неприемливо след изтичане на половин мандат да се кандидатираш за друга длъжност. Избирането на г-н Димов за апелативен прокурор би поставило отново районната прокуратура без админситративен ръководител. Честата смяна на административен ръководител създава стрес в институцията. Трето – за мен принципно е неприемливо да се прескачат нива", посочи Дамянов.

Накрая, с 8 гласа "за" Радослав Димов, 1 глас в подкрепа на Албена Вутова и 1 "против" двамата кандидати настоящият районен прокурор на София стана апелативен.

Източник: legalworld.bg

До мен


Мобилното приложение "До Мен" е направено с цел да улесни максимално достъпът на потребителя до всички полезни, необходими и нужни за него услуги, като му осигури най-близка дестинация, придружена с навигация и контактна информация за търсената от потребителя услуга. Важното за нас е да създадем за потребителите на приложението удобство и комфорт при намирането, свързването и достигането на желаните от тях услуги.

Pravencatalog.com
най-функционалният и посещаван сайт с информация за правни услуги в България

Най-големият Правен портал в България, предоставящ информация за всички новини, новости и иновации в сферата на правото. Свързващ Ви с най-добрите адвокати, правни кантори и нотариуси. Pravencatalog.com съчетава в себе си качество и дизайн, преплетени с максимално удобство и улеснено меню за потребители търсещи, бърза и удобна връзка за правни услуги, съвети и специалистите, които ги предлагат.